Zařaďte do svého jídelníčku čerstvé klíčky

Dopřejte si začátkem zimy pořádnou dávku energie a vitamínů. Právě v těchto dnech můžete vyzkoušet domácí pučení semínek. Jedná se o opravdovou pochoutku, která si jistě najde stálé místo ve vaší kuchyni. Využívat je můžete do salátů a pomazánek nebo na dozdobení vašich jídel.

sazenice fazole
 
Jedná se o zdravou pochoutku
Napučená semínka nebo luštěny jsou doslova malým zázrakem. Mají totiž obrovské množství nejrůznějších vitamínů, minerálu a jsou bohaté na bílkoviny a enzymy. Při pučení se enzymy v plodinách aktivují a jejich obsah je v této době maximální. Další jejich výhodou je dobrá stravitelnost a přitom nejsou nadýmavé. Konzumace syrových napučených semínek se doporučuje například při léčbě cukrovky nebo srdečních onemocnění.
 
Jaká semínka nebo luštěniny můžeme použít?
Nejvhodnější budou luštěniny, jako jsou například čočka, hrách nebo cizrna, výborně chutnají i klíčky fazole mungo. Výborné jsou semínka řeřichy, hořčice nebo vojtěšky. V domácích podmínkách se bude dařit i obilí, jako je špalda, oves, žito nebo ječmen, pohanka. Obyčejné fazole se pro pučení příliš nehodí, obsahují totiž látky, které jsou ve větší míře pro člověka jedovaté. Ty se velmi snadno zničí varem, proto je konzumujte jenom vařené.  Semínka, která jsou určená k pučení, koupíte za pár korun ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.

mungo
 
Přečtěte si o některých jejich výhodách:

  1. Posilují imunitní systém

Pravidelná konzumace posiluje imunitu, a tělo se pak dokáže chránit před nakažlivými vity. Zvlášť teď v zimě je to víc než jen potřeba. Skvěle budou fungovat i jako prevence před nejrůznějšími nemocemi.

  1. Pomáhají s detoxikací

Výborně budou fungovat i jako detox organismu. Jsou totiž velice lehce stravitelné, usnadňují vstřebávání bílkovin.

  1. Obsahují spoustu vitamínů

Mají v sobě mnohem více vitamínů než obyčejná zelenina. Pokud sníte lžičku těchto výhonků ředkvičky, je to stejné jako byste snědli asi třicet ředkviček ze supermarketu.

Zařaďte do svého jídelníčku čerstvé klíčky
Ohodnoťte příspěvek