Kde uplatnit odškodnění při dopravní nehodě

Řízení vozidla – to není jen zábava, ale i odpovědnost

Jistě ten pocit dobře znáte – právě jste absolvovali zkušební jízdu s policejním komisařem, uspěli jste zároveň i v testech a jste od dnešního dne čerstvým majitelem řidičského oprávnění. Připadáte https://www.asan.cz/clanky/pripadate-si-doma-s-novym-zviratkem-jako-v-chlivku-205 si, jako byste snad vyhráli v loterii, ten blažený pocit usednout kdykoli podle libosti za volant a zamířit, kam se nám zachce, je nezapomenutelný.
nabourané auto

Nikdo z nás nechce malovat čerta na zeď, ale je třeba také počítat s některými nesnázemi v silničním provozu. Lidé totiž chybují, jsou často unavení, nepozorní, nejsme zkrátka tak dokonalí, aby přestaly existovat statistiky dopravních nehod. Paradoxně při nich navíc umírá a je těžce zraněno mnohem více lidí, než při jakýchkoli jiných událostech v lidském životě.
odvoz auta

Kde uplatnit odškodnění

Měli bychom vědět, kde uplatnit odškodné, jestliže se nám něco takového přihodí. Existuje stále mnoho řidičů, kteří si v této vyhrocené situaci neví rady, do hry navíc promlouvá stres, vyčerpání, šok a případný úraz.

Z praktického hlediska je vždy výhodnější uplatňovat nárok na odškodné nikoli u viníka nehody, ale u jeho pojistitele. Umožňuje to přímo zákon, který poškozenou osobu opravňuje k čerpání odškodného za újmu na zdraví přímo u pojišťovny. Proces bývá rychlý a poměrně snadný, navíc do hry nevstupují osobní emoce vůči viníkovi, a ty mohou být značně vyhrocené.
čelní srážka

Kdy přivolat policii

Vyhláška o provozu vozidel na pozemních komunikacích jasně stanoví pravidlo přivolat policii k nehodě, při níž škoda na vozidle nebo přepravovaném nákladu převýší odhadem 100 tisíc korun. Z praktických zkušeností účastníků nehod však vyplývá, že je mnohem výhodnější policii přivolat i u lehkých nehod, máte totiž k dispozici jasný záznam o nehodě a není pak problém s pojišťovnou jednat. Naopak kdo toto zanedbá a škoda přesáhne zmiňovaných sto tisíc korun, může po něm pojišťovna vymáhat veškeré náklady spojené s odškodněním při dopravní nehodě, a ty mohou být značně vysoké.