Galerie umění pro děti

Dnešní doma, kdy děti v takzvaném baby boomu dorůstají do věku, kdy už se zajímají o věci kolem sebe, přináší mnoho nových zajímavých počinů. Vznikají nová muzea a nové galerie, které se zaměřují přímo na děti. Jedním z takových počinů je například i Galerie umění pro děti – GUD.

Sídlí v Praze, v těsné blízkosti Staroměstského náměstí, takže přímo v samém centru. Uvnitř ale nečekejte ruch, shon, spoustu turistů a zmatek. Naopak. Hned po příchodu na vás dýchne atmosféra klidu a oázy výtvarného umění uprostřed Prahy. Vstupné sice není z nejlevnějších, ovšem návštěva vždy stojí za to. Není časově omezená a tak můžete v Galerii umění pro děti strávit klidně i celé odpoledne.

Ptáte se, co byste asi tak dělali na výstavě celé odpoledne? Pamatujete si výstavy ze svého dětství, kdy jste trpěli v nějakém muzeu, prohlíželi si nudné exponáty nebo četli nezáživně psané cedulky a doufali, že už prohlídka skončí? Takhle tomu tady ovšem není. Naopak. Vše je vytvořené přímo pro zvídavé děti, a čím více se do výstavy zapojí, tím lépe. Výstavy jsou často rozděleny do několika částí. V několika menších místnostech na děti čeká spousta překvapení a úkolů. Často si z výstavy odnášejí i nějaký výrobek či obrázek domů. Výstava je vždy interaktivní a velice zábavná. Děti mohou například dotvářet některá výtvarná díla, mohou na výtvory šahat, mají k dispozici odpočinkovou zónu, kde si mohou číst nebo prohlížet knihy a jiné materiály k tématu. Na stropě je připevněna síť, po které se mohou prolézt a pohrát si tam s míčem či najít schovaný úkol na papírku.  V galerii umění je zkrátka vždy co dělat a zabaví se tu děti už od 3 let.

A jakéže výstavy tato galerie pořádá? V minulosti to byla třeba výstava Radka Pilaře (Cipísek), výstava Květina, Tajemství Čtyřlístku, Byl jednou jeden král Karel IV a mnoho jiných. V galerii je možno také navštěvovat pravidelné i nárazové, velice zajímavé workshopy.