KOUZELNÁ SCHOPNOST DOTEKU

Polibek na tvář, pohlazení, podání ruky, přátelské objetí, to vše má významný dopad na naše emoce i vztahy. Je známo, že dotek uvolňuje psychické i fyzické napětí a tím postupně uvádí tělo do souladu se sebou samým i se svým okolím.

Doteky nám mohou nejen přiblížit sympatie i větší blízkost a důvěru, ale jsou důležité především pro normální vývoj nervové soustavy. Bylo vědecky zjištěno, že nejen lidé, ale i zvířata mohou zemřít, pokud jim je odepřen dotek. Ten totiž stimuluje uvolňování hormonu klidu, lásky a uzdravování. Váže se na něj mnoho pozitivních účinků, jako například lepší imunita, dobrý spánek, pocit důvěry a celková harmonie. Dotek tak může minimalizovat deprese, psychické a emocionální poruchy a nemoci spojené se stresem.

Již od narození je pro nás kontakt velmi důležitý, miminko ho vnímá jako uklidňující lék pro zvládání nových a neznámých situací. Nejen že je velmi příjemný, ale dokáže ukonejšit a dát pocit ochrany a spokojenosti. Děti, které nemají nedostatek doteků od svých matek, daleko více trpí pocitem strachu a úzkostmi. Tyto pocity si pak každý z nás nese přes dospívání až do dospělosti.
Stane se vám někdy, že váháte, zda pohladit dítě nebo poplácat přítele po zádech? Nebojte se toho. Vždyť vzájemné objetí je stejně pozitivní pro oba zúčastněné, nejen pro toho kdo je objímán, ale i pro toho, kdo objímá. Je to nejvhodnější způsob komunikace, například ve chvílích, kdy potřebujeme utěšit.Jako výborná terapie dotekem slouží také masáže. Nejen že se naše tělo celkově zklidní, ale aktivuje se tak i náš parasympatický nervový systém, který zodpovídá za prožitek pocitů klidu, relaxace a ztišení naší nervové soustavy. Nabudí nám tak pocit harmonie a klidu. Ne vždy však máme po ruce maséra nebo někoho, kdo by nám dal tento pocit štěstí, lásky a útěchy. Víte, že pomoci si můžete sami? Automasáš je výborný způsob, jak nahradit doteky od druhých. Projevujeme tak lásku sami k sobě. Uvolnit se nám pomůže nejen natírání krémem, ale také dotýkání se sami sebe v průběhu dne, ať už jde o tření dlaní nebo hraní si s vlasy. Myslete tedy na to, že dotek je léčivý nejen pro vás samotné, ale i pro vaše nejbližší, a dopřejte si každý den svou nejlepší dávku v hojivé síle objetí a pohlazení.