Pohybem ke štěstí

Vliv sportu má nejen pozitivní vliv na zdraví člověka, ale také na jeho na psychiku. Již 20 minut jakékoliv fyzické aktivity týdně nejenže zlepšuje celkový pocit zdraví, ale působí také preventivně proti depresi a úzkosti a zvyšuje kladné sebehodnocení a sebedůvěru.


 


Je úplně jedno, jaký sport si vyberete, důležité je, aby vás bavil a cítili jste se při něm dobře. Není přitom vůbec potřeba trápit se v posilovně. Ten, kdo má rád přírodu, může podnikat dlouhé procházky, výlety na kole, nebo si jít zaběhat. Také plavání je velmi uvolňující, ne nadarmo se říká, že v bazénu ze sebe smyjete všechen stres. Zásadní by však mělo být, abyste pohyb vykonávali pravidelně a stanovovali si menší výzvy, které vás od daného cíle neodradí.

Ve zdravém těle zdravý duch
Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří pravidelně sportují, jsou v životě spokojenější. Snadněji se vypořádají s každodenními problémy, lépe vnímají sebe sama a sebe ve vztahu k okolí, jsou vyrovnanější, méně depresivní a nepociťují strach. V dnešním uspěchaném světě není vůbec divu, že se z lidí čas od času stává uzlíček nervů. Sportem se však můžeme od všech starostí oprostit a cítit se nejen vitálněji, ale i spokojeněji.
 


Co všechno sport dokáže
•       Zlepší náladu a zmírní stres
Při cvičení vytváří mozkové neurony endorfiny – látky, které způsobují pocit spokojenosti a dobrou náladu.
•       Zkvalitní spánek
Díky fyzické aktivitě lépe a rychleji usneme a kvalita spánku je o poznání vyšší, což je na celkovém odpočinku více znát. Kvalita spánku se projeví také na našem psychickém stavu i soustředění.
•       Zvýší sebevědomí
S rostoucí fyzickou kondicí se zlepšuje pohled na sebe sama. Některé sporty nás cvičí v sebekontrole a volbě správné strategie, čímž sami v sobě budujeme pocit vzrůstajícího sebevědomí, a tím pádem máme větší šanci na úspěch v úkolech mimo sportovní hřiště.