Lepicí pásky, které neznáte

Lepicí pásky používáme téměř denně, jejich využití je však mnohem širší, než si většina z nás myslí. Speciální lepicí pásky, které se využívají v různých technologiích jen https://vesmir.cz/clanek/kosmicke-zareni tak někde nekoupíte, denně však obklopují náš život. Pro běžné používání vám budou stačit lepicí pásky, které běžně zakoupíte , avšak je dobré vědět, kde všude se pásky nacházejí, aniž o tom víme.

  • Technologie


tučňáci.jpg
Moderní telefony často obsahují hned několik typů speciálních lepicích pásek. Jedna z nich je zodpovědná za jejich chlazení. Jedná se o takzvanou oboustrannou lepicí pásku, která odvádí teplo a snižují tepelnou zátěž přístroje. Díky tomu vám telefon při práci nezačne hořet. Tato páska je ultra tenká a teplotu sníží asi o 20°C. Telefony však obsahují třeba ještě další zázračnou lepicí pásku. Ta chrání telefony před vlhkostí, která se v našem okolí běžně nachází. Takzvané uzavírací pásky většinou utěsní LED displej. Stejně tak i dotykové displeje u telefonů chrání lepicí páska, která je mimořádně tenká, odolná vůči UV záření a je při jejím použití dosaženo maximální světelné propustnosti.
Na pásku samozřejmě narazíme i při výrobě automobilů. Zajišťuje omezení drnčení a jiné rušivé zvuky. Díky tomu si můžete jízdu užít, aniž byste ohluchli.

lepicí páska.jpg

  • Zajímavosti

Tučňáci a lepicí páska. Že vám to přijde divné? Lepicí páska pomáhá při výzkumech i v přírodě. Třeba přes 20 let se pohybovala s tučňáky, kde udržovala GPS lokátory. Taková páska musí být extrémně šetrná, musí být vyrobená tak, aby nepoškodila peří zvířat a zároveň aby vydržela co nejdéle v extrémních podmínkách ledové slané vody.
Většině z nás k životu stačí pár druhů pásek. Většinou ta průhledná (asi nejrozšířenější) barevná dekorační, papírová a třeba izolační, která je pro domácí kutily jakousi univerzální pomocnicí s čímkoli. Je ale dobré uvědomit si, kolik druhů pásek se v našem okolí nachází a kolik let vývoje za nimi stojí.