Není olej jako olej

Pokud se zamyslíme nad investicí do vlastního automobilu, tak pokud se nenecháme ovlivnit vnější krásou, vnitřním komfortem a dalšími prvky, které by nám měli ostatní údajně závidět, tak to především bude něco, co nám má poskytnout kvalitní služby. Navíc očekáváme, že nám bude sloužit bez poruchy v řádu několika let. Jenomže auto je pouhý nástroj a my jsme ti, kteří mají jeho osud v rukou. Není to jen o technice řízení a pozornosti za volantem, ale především o jeho údržbě. Pokud se budeme o něj dobře starat, není důvod, aby nám autíčko dobře nesloužilo.

motor

Důležitou součástí údržby je samotný motor neboli srdce automobilu. Je velmi důležité, abychom věnovali zvýšenou pozornost jeho mazání. K tomu je samozřejmě zapotřebí motorový olej. Ovšem, když se podíváme do regálu s nabídkou, tak můžeme jen tupě zírat na láhve a kanystry s obsahem, když nebudeme vůbec tušit, jaký vlastně potřebujeme. Trh je doslova přeplněný nejen značkami, ale také produkty, ve kterých se obyčejný smrtelník snad ani nevyzná. Naštěstí výrobce nám předal veškeré informace k vozidlu, tudíž obavy mohou jít stranou a k regálu s výrobky olejů, lze vykročit pevným krokem.

Lepší olej znamená lepší jízdu

To ale nemusí být vždycky úplná pravda. Pokud máme doporučenou polosyntetiku, tak bychom rozhodně neměli svévolně přecházet na plnou syntetiku. Mohlo by totiž dojít k ucpání mazacích kanálků a dalších problémů, které by mohly vést ke zničení motoru. A to se rozhodně nevyplatí. V příručce uživatele je doporučený olej a kvalitní servisní středisko ještě označí na nádobce pod kapotou vozidla přesný typ, který je zde doplněný.

baterie

Samozřejmě se může stát, že si zakoupíme ojetý vůz a servisní knížka k němu není a dokonce ani žádný záznam. Pak je skutečně lepší provést výplach a doplnit podle doporučení odborného pracovníka správný motorový olej. Rozhodně se vyplatí zakoupit větší balení, například výběr nám nabízí širokou škálu různého balení. Co se nám do nádobky nevejde, necháme zkrátka v garáži v rezervě. Olej je třeba neustále kontrolovat a doplňovat pro bezchybný chod vozidla. Zanedbat tuto údržbu znamená neskutečnou finanční újmu, kterou jsme si ale zavinili sami svojí nedbalostí.