Odškodnění za zpoždění

Pokud má některý let zpoždění, je logické, že jeho pasažéři zrovna nejásají. Právě naopak. Protože přicházejí přinejmenším o čas, který mohli strávit příjemněji, než zavřeni v letadle nebo dokonce na některém letišti, nejednou ale i o něco, co měli stihnout a ke své smůle nestihli.

prázdná hala


Pokud jsou na vině takovému zpoždění důvody, jež nemohla ta která letecká společnost svými silami ovlivnit, nic se s tím nenadělá. Protože poroučet větru a dešti neumíme a za skutečně špatného počasí letět nelze, přírodní katastrofa by mohla být stejně jako zhoršená bezpečnostní situace také nemalým rizikem, stávkující zaměstnance třetí strany nelze jen tak přemluvit, aby s tím přestali a šli plnit své povinnosti a při omezení letového provozu to může trvat dost dlouho, než se najde pro to které letadlo prostor. Tady se je třeba smířit s realitou.

Ovšem pokud je takové více než výrazné zpoždění zaviněno dopravcem samotným, to je jiná. Zejména pokud jde o aerolinie spadající pod evropskou regulaci EC 261/2004. V takovém případě totiž nejednou náleží cestujícím mimo jiné i finanční kompenzace úměrná délce zpoždění a vzdálenosti, již dotyční od startu až do cíle urazí.
Pokud se jedná o náležitě zpožděný let provozovaný některými aeroliniemi sídlícími v Evropské unii, Norsku, Švýcarsku či na Islandu, pokud jde o let provozovaný na tomto území nebo z něj směrem pryč a může za něj dopravce, mají pasažéři nárok na adekvátní a fixně dané odškodnění, dosahující až šesti set eur. Což rozhodně není nějaká zanedbatelná sumička, nad níž by se dalo lhostejně mávnout rukou.
A také nad ní ani ony provinilé aerolinie jen tak rukou nemávnou, i pro ně je to celkově vzato hromada peněz. A proto se nejednou snaží přesvědčit cestující žádající o toto odškodnění, že jsou v tom nevinně, respektive s těmito nekomunikují, doufaje, že to třeba aspoň někdo ze žadatelů nakonec vzdá a odejde s nepořízenou.

modré letiště


Ale to by se stávat nemělo. Protože nestačí-li na vymáhání odškodného cestujícímu vlastní síly, jsou tu přece i právníci, kteří to ochotně vezmou za něj. Stačí vyplnit v případě zpoždění letu formulář a počkat si na výsledek. S tím, že bude pasažér platit těmto právníkům provizi pouze v případě, že tito budou úspěšní, takže na tom nemůže prodělat.
A dopravce si snad dá příště větší pozor, aby už takové zpoždění nezavinil.