Ponižování jako následek do budoucna

Je pochopitelné, že se ve světě dospělého jedince nejednou vyskytnou situace, které ho přinutí zachovat se neadekvátně jen proto, aby ze sebe dostal všechen nahromaděný stres a nervozitu. A nestává se zrovna v malých případech, že si to odnesou i děti rodičů, kteří jejich výchovu berou poněkud nepřiměřeně a přísně.
hledání v mapě

Neponižujte své děti, abyste se dostali k výsledkům

Ponižování se rovná šikaně. S tou se dítě nemusí poprvé setkat mezi jeho vrstevníky ve školce nebo ve škole, ale často s ní přichází poprvé do styku už doma, díky jeho rodičům.
Abyste své dítě přinutili k činnosti, kterou odmítá udělat, zbytečně ho netrapte a nevytvářejte trapné situace, které na něho můžou zanechat negativní dopad. Není správné shodit jeho malé a vyvíjející se ego v přítomnosti jak cizích lidí, tak i přátel a rodiny. Můžete si být stoprocentně jistí, že místo (dle vás) prospěšné činnosti v sobě bude držet spoustu smutku, nepochopení a emocí, které nemusí zvládnout ustát.
Místo toho se vydejte cestou vysvětlování. Ta bývá zpravidla delší a vyžaduje to, abyste si zachovali chladnou hlavu a měli v sobě špetku pochopení vůči tomu, proč vaše dítě odmítá to, co vám připadá správné a zcela běžné.
pusinka na čelíčko

Nadávání do hlupáků a podobné urážky

Dítě nese jakoukoliv kritiku nesmírně těžce. I když to tak zpočátku nemusíte myslet nebo vyslovíte nějakou urážku na jeho osobu v domnění, že se polepší, jistě ho velmi zasáhne už pouhá myšlenka na to, že jste mu ji řekli právě vy, ke kterým celé dětství vzhlíží.
Říkat dětem, že jsou hloupé, blázni nebo dokonce nenormální, je nevýchovné a svým způsobem i nelidské. Pamatujte, že si to můžou vzít mnohem více k srdci, než to myslíte a i díky tomu se v sobě prát s pocity, jakými jsou úzkost, deprese nebo neštěstí z toho, že jich nikdo nemá rád – dokonce ani jeho rodiče.
➔   Mnoho rodičů zapomíná na to, co je opravdu důležité a díky čemu se z dětí stanou hodní a vyrovnaní dospěláci. Tím je pochvala, kterou bezesporu potřebují slyšet a cítit často od svých rodičů, kteří to myslí upřímně a s láskou. A díky ní docílíte mnohem větších úspěchů než s tím, že budete vaše ratolesti trápit slovně a samozřejmě i psychicky.