Trampolínu 305 doporučují lékaři i seniorům

Není sport jako sport

Tělesný pohyb vyplavuje do krve endorfiny, o těchto „hormonech štěstí“ se poměrně často hovoří v souvislosti se sportovními aktivitami. Děti jsou vedeny k aktivnímu sportování v hodinách tělesné výchovy s předpokladem, že si jej oblíbí a ponesou jako pozitivní zkušenost do dalšího života. Ale ruku na srdce, kdo z vás miloval všechny výukové metody a kdo je přijal za své i v pozdějším věku, každý není zkrátka příznivce atletiky, gymnastiky a míčových her.

siluety

Školní tělovýchova je většinou úzce zaměřena na aktivity spojené s běháním po tvrdé podložce. Atletické disciplíny, tenis, basket, volejbal, vybíjená, gymnastické přeskoky, skákání přes švihadlo atd. To však přináší úskalí v podobě přetěžovaných kloubů, meziobratlových plotének a svalových úponů, zvláště jsou-li cviky prováděny v pevné obuvi.
Proto se také dnes velmi propaguje pěší chůze v přírodním terénu naboso a skákání na trampolínách. Proč právě trampolíny si vysloužily pozornost laické veřejnosti i odborníků?

Regenerace pohybového ústrojí

V mnoha odborně zaměřených i reklamních článcích se můžete dočíst o příznivých zdravotních dopadech tohoto cvičení, zejména ve spojení s krevním oběhem, lymfatickým systémem a efektivním spalování kalorií. Méně známým faktem je však zvýšená schopnost regenerace pohybového aparátu.

skákání

Při tomto pohybu dochází k vyváženému zatěžování většiny svalových partií. Ty jsou dobře prokrveny, ale nejsou přetíženy, jako tomu bývá u silových sportů. Zároveň se váha celého těla rovnoměrně rozloží mezi obě dolní končetiny a ty dopadají ve svislé poloze na pružnou podložku, která setrvačnou sílu výrazně zbrzdí. Klouby jsou při pohybu zároveň prokrvovány, ale také se mohou lépe regenerovat, buňky nejsou extrémně zatíženy, ale jsou dobře zásobeny živinami.
To je také důvodem, proč se doporučuje skákání na trampolíně 305 seniorům a lidem s onemocněním pohybového ústrojí, je totiž dobře známo, že podmínkou, aby se člověk uzdravil, je přiměřený pohyb. Dobré výsledky také prokazuje regenerace organismu kosmonautů po náročném vesmírném programu na oběžné dráze Země.