Granule pro králíky jako základ krmných směsí

Základ stravy je u králíků koncipován podobně, jako u jiných domácích mazlíčků, např. koček. Na světě je mnoho výrobců kvalitního krmiva ve formě lisovaných pelet, které králíkům poskytnou dostatečnou výživu, s kočkami je to podobné, můžete je krmit granulemi, a přesto nebudou strádat. Jsou to však zvířata zvyklá na přirozenou formu potravy velice pestrou a každý zkušený veterinář vám doporučí krmiva střídat a vzájemně doplňovat.

králík

Lisovaná směs – jsou to obvykle drobné válečky, jejichž složení odpovídá přesně optimálnímu rozložení živin. Obsahují všechny potřebné složky obilovin a zeleniny s minerálními látkami, stopovými prvky a vitamíny, paradoxní je dokonce fakt, že naši mazlíčci mívají v granulích pro králíky obsaženo tolik výživných substancí, které převyšují výživovou hodnotu naší lidské potravy většiny běžných strávníků.
Rozmanité přídavky – králíčci potřebují rozptýlení a to jim můžete dopřát zpestřením ve formě přirozené podoby krmných dávek, jimiž jsou ovesné vločky, větvičky jabloní a hrušní, jeřabiny, odkrojené zbytky čerstvé zeleniny, kukuřičné vločky, suchary, tvrdší chléb (nekvašený). V malých dávkách lze přidávat i pšeničný, ječmenný nebo kukuřičný šrot. Oves raději omezíme pro jeho velké množství tuku.

Objemové dávky sena – po celý rok, ale zejména v zimě, je nutné zvířata přikrmovat senem kvůli dostatku vlákniny. Tím si vytvoří dostatečný objem pro správné trávení. Vhodné je nakupovat seno ve specializovaných obchodech, dbejte především na jeho kvalitu – správně usušené seno bez plísní a hub příjemně voní, zatímco to kontaminované zapáchá.

domácí králík

Šťavnaté traviny, ovoce a zelenina – součástí správně živených zakrslých králíčků jsou v teplém období roku traviny, pampeliška, jetel, které není nutné pracně shánět v obchodech. Pozor však na znečištěné zdroje v průmyslových oblastech. Jako doplněk můžeme také podávat speciální minerální lizy pro doplnění minerálních látek ve formě solných a vápenitých anorganických sloučenin.