Networking

Pokud chcete podnikat, nevyhnete se problematice networking. Záměrně jsme použili anglického označení, neboť podnikání se stává globálním pojmem. Většina z nás se po čase bude chtít prosadit nejen doma, ale bude chtít expandovat za hranice naší země.

Vraťme se zpátky k pojmu networking, o co se vlastně jedná? Networking znamená navazovat a získávat kontakty s dalšími lidmi, která vám mohou pomoci ve vašem osobnostním ale zejména profesním růstu.
 
Zjednodušeně řečeno, pokud chcete podnikat, budete potřebovat zákazníky, abyste vydělali a mohli se svým podnikatelským záměrem živit a nemuseli ho ve výsledku dotovat z úspor, nebo hůře z půjček. K tomu, abyste ale získali zákazníky, potřebuje širkou základnu kontaktů. Ne každý váš kontakt, známý bude automaticky váš zákazník. Nikdy ale nevíte, kdo se komu o vás svěří, kam se váš internetový příspěvek pomocí vašich kontaktů dostane. Někdy oslovíte kamaráda s nabídkou, on si uloží vaši vizitku a za rok ji dá jinému známému, který se vám ozve. Nepodceňujte sílu budování networkingu pro váš podnikatelský záměr.
 
Zmiňme pár možností, která vám mohou pomoci při budování vaší sítě kontaktů.
 

Sociální sítě

Dnes už hodně využívaná oblast pro marketing a sdílení všeho možného. Založte si profesionální Facebookovou stránku o svém produktu či nabízené službě. Poté pozvěte své známé a kamarády, pravidelně dávejte příspěvky různého druhu. Uvidíte, jak vám budou přibývat liky, případně sdílení, které zvýší vaší návštěvnost na stránce. Nezapomeňte se tam i zmínit o profesionální webové stránce.
 

Veďte blog

Pište blog na nějaké zajímavé téma, nebo přímo o vaší profesi. Nezapomeňte články pravidelně sdílet s kamarády na sociálních sítích. I na blogu byste měli mít odkaz na své profesionální webové stránky, kde vás zákazníci mohou kontaktovat.

Sami oslovujte

Nestyďte se zavolat, napsat e-mail či přímo zajít na pobočku firmy či organizace, které můžete nabídnout vaše služby. V nejhorším uslyšíte ne. Zanechat vizitku můžete vždy a nikdo vás tam nezná, nemusíte se tedy bát nějakého ztrapnění.