Poklad v domě

Pořízením perského koberce získáme pro náš dům opravdu cenný a jedinečný originál. A když se o něj budeme správně starat, vydrží jeho krása mnoho let. Jeho cena je vyšší než u koberců běžných, ale k dispozici jsou různé velikosti, takže můžeme koupit i „poklad maličký“. I tak se bude jednat o dobře uloženou investici.
 orientální palác
Nakupujeme u odborníka
Pokud se rozhodneme si některým perským kobercem vylepšit naše obydlí, vždy je doporučováno koupit ho ve specializovaném prověřeném obchodě. Nejlépe osobně. Náš záměr můžeme probrat s odborníkem. Zkušený obchodník s „peršany“ nám jistě položí otázku, zda dáme přednost klasickým vzorům nebo pojetí modernějšímu. Tradičního provedení není třeba se bát ani v moderním interiéru. Klasický kousek tam může opravdu vkusně „zapadnout“! Vždy je potřeba myslet na to, jak daný koberec bude ladit s konkrétním vybavením bytu. Na závěrečném dojmu se také hodně podílí světelné podmínky v místnosti.
 žaluzie v jídelně
Kvalita do domu
Již v hluboké minulosti používali výrobci na perské koberce přírodní vlákna vysoké kvality. Je tomu tak i dnes. Používají bavlnu, ovčí vlnu, kašmírskou kozí vlnu, srst velbloudů. Také vlákna hedvábí, konopí, lnu a juty. Bavlna je materiál dost tvárný, používá se tedy hlavně do osnovy, podkladu. Nomádi používali jako tento podkladový materiál velbloudí srst. Kvalita výsledného výrobku se posuzuje podle toho, jaký je počet uzlíků na čtvereční metr koberce. Nejluxusnější mají asi 800 tisíc uzlíků na metr čtvereční. Podle názoru profesionálů vyrábí koberce nejvyšší kvality Íránci z vlny ovcí a hedvábí.
 
Důležitá je správná údržba
Jak dlouho nám tento krásný koberec bude zkrášlovat náš domov, záleží také na tom, jak se o něj staráme. Základem je samozřejmě pravidelné vysávání, které se doporučuje 1 x za týden. Ale pozor! Na tyto koberce není vhodné použití vysavačů vybavených klepači nebo rotačními kartáči. Tato zařízení by mohla vytrhávat ovčí vlákna a koberec poškodit. Díky ovčím vláknům obsahujícím lanolin nepřijímají tyto koberce dobře tekutiny. Pokud dojde k polití, odsajeme ale tekutinu co nejdříve, aby nevznikaly skvrny. Nejlépe za použití bavlněné utěrky. Na likvidaci skvrn používáme pouze přípravky na přírodní ovčí vlnu. Pokud je potřeba vyčištění poněkud většího rozsahu, je vhodnější svěřit koberec profesionálům.