Rovnátka jsou pro mnohé děti nepříjemnou nezbytností

Nošení rovnátek zubů může být pro děti velice nepříjemnou záležitostí. Pokud jim ale vysvětlíme, že je jejich používání k jejich prospěchu, určitě se dá celá věc dobře zvládnout. Pokud zubní lékař zjistí, že se našemu dítěti vyvíjí špatně chrup, doporučí vyšetření u odborníka.
o   Čeká nás tedy návštěva ortodoncie.
o   Ortodoncie je novodobý obor, který je odnoží stomatologie.
o   Zabývá se většinou pouze vadami v postavení zubů.
o   Dalo by se říci, že je to obor, který se zabývá estetickou stránkou dětských zubů.
otisk zubů
Špatné postavení zubů ale nemusí být jen záležitostí, která je spojená pouze s hezkým úsměvem. Jestliže jsou zuby opravdu pokřivené, mohou způsobovat další problémy. Při první návštěvě lékař rozhodne, jak dalece jsou zuby nerovné. Z toho usoudí, jestli dítě potřebuje rovnátka fixní nebo vnímatelná.
·        Fixní rovnátka jsou na zuby připevněná tak, že je dítě nosí nepřetržitě. Skládají se z oblouků, kroužků a zámků. Nalepí se na jednotlivé zuby speciálním lepidlem. Když lepidlo zaschne, lékař upevní drát a utáhne zámek. Tím je vše hotovo.
výroba rovnátek

Za pár dní si na rovnátka zvykne

První dny si většinou děti stěžují, že je nošení rovnátek velice nepohodlné. Můžete svého potomka ujistit, že to během několika dnů odezní. Může se třeba zeptat některého kamaráda, který už touto procedurou prochází. Důležité je, aby dítě dbalo na ústní hygienu a čistilo si zuby po každém jídle. Bude si tedy nosit kartáček i do školy. Někdy se stává, že se lepidlo uvolní a vypadne zámek. Je potřeba neprodleně navštívit lékaře, aby dal vše opět do pořádku.
rovnátka na zubech
o   Fixní rovnátka se nosí podle potřeby půl až čtyři roky.
Jestliže není vada tak markantní, postačí rovnátka snímatelná. Ty se obvykle nosí přes noc a dvě hodiny během dne. A pro uklidnění vašeho školáka mu můžete oznámit, že rovnátka nosil například i idol filmového plátna Tom Cruise.