Šetřete svou peněženku. Víme jak v ní udržet co nejvíc peněz


1. Zrušte zlozvyky.
Tím máme na mysli hlavně kouření a častý alkohol. Nejenže to neprospívá zdraví, škodí to i vaší peněžence. Nemluvě o budoucích zdravotních následcích, na jejichž léčení budete muset dát další náklady. U lidí co se těchto zlozvyků vzdali, bylo prokázáno znatelné zlepšení finanční situace. Vykouření několika krabiček cigaret denně je docela značná finanční zátěž, pokud to vezme v horizontu jednoho měsíce.
 
2. Kupujte neznačkové věci
Pořizovat si drahé věci, stejné kvality ve srovnání s levnějšími, jenom proto, že je na nich symbol určité společnosti, je naprostá šílenost. Pokud tedy nepatříte mezi boháče, nemáte na výběr. Kvalita je totiž přibližně všude stejná.
 
3. Dětem přiměřené kapesné
Kapesné dávejte takové, aby odpovídalo reálné finanční situaci domácího rozpočtu rodiny. Kapesné není žádnou povinností, takže ho nemusíte dítěti dávat, pokud na to nemáte. Děti starší 15 let si navíc mohou na brigádách vydělat své peníze a tím je povedete k samostatnosti, která je také spojená s jejich finanční gramotností. Tyto děti by tedy neměli být úplně závislé na rodičích a jen sedět doma.
 
4. Pozor na elektřinu, vodu a plyn.
Spotřebujte jen tolik, kolik nutně potřebujete. Vyvarujte se plýtvání v podobě puštěné vody při mytí zubů nebo svícení v místnostech, kde nikdo není.
 
5. Pročítejte letáky obchodních řetězců, které máte poblíž bydliště
V jejich nabídkách můžete sem tam najít věci v akci, pro které se stojí za to zastavit. Pobíhat, však kvůli slevám dál než bydlím, není opravdu dobrý nápad. Čas je lepší strávit například hledáním práce, kde dostanu vyšší plat.
 
6. Plaťte jen za to, co využíváte
Platit předplatné například časopisu, který mě už nezajímá nebo členství v klubu kam už stejně moc nechodím, je další vyhazování peněz, které můžete zarazit. Pokud máte zrovna období finanční tísně, tak na čas zrušte i ty kam chodíte poctivě.
 
7. Slevové kupóny a karty
Slevy na nich sice nejsou závratné, ale v roční bilanci už to zas taková banalita není. Nabízejí je například obchodní řetězce.
 
8. Pozor na rozpočet
Nesmíte si udělat dluhy, které můžou skončit exekucí. Ztráta bydlení je to nejhorší co se může stát. Držte se zásady, aby výdaje nikdy nepřekročili příjem.