Výbavička pro miminko

Pokud jste se už vzpamatovali z té novinky, že se vaše rodina rozroste o malého člena, měli byste raději dříve než později začít řešit potřebnou výbavičku pro miminko. Výhodou sice je, že v případě nutnosti lze vše obstarat v jednom obchodě, kde vás prodavačky navedou a kompletní sestavu vám pomohou dát dohromady, ale proč děsit budoucí tatínky předčasným odjezdem do porodnice a nutností, aby se sám vydal do obchodu vše opatřit.

Začněme hezky od začátku. Určitě je dobré si vše sepsat, abyste na něco nezapomněli. Uvidíte, že postupem času budete seznam upravovat – položky přidávat i ubírat podle toho, jaké novinky zjistíte u kamarádek, v knížkách či na internetu. Každopádně výbavičku dělte do několika skupin.

Oblečení
Tato skupina se bude lišit nejvíce podle toho, v jakém ročním období se děťátko narodí. Ať už bude zima či léto, základ bude ale přesto stejný – několik (ideálně 4 – 5 kusů) kojeneckých body, dupaček, overálků či svetříků najde jistě uplatnění. Nezapomeňte na čepičku, rukavičky, ponožky či capáčky. Pro zimu pak seznam rozšiřte navíc o teplejší mikinu či svetřík, kombinézu a teplé čepice a rukavice.

Spaní, přebalování a koupání, jídlo
Postýlka s kvalitní matrací je základem. Pokud budete mít v plánu cestovat, zcela jistě se vám navíc hodí i její cestovní verze. Dvoje prostěradla a povlečení, mantinel či nebesa, přikrývka, zavinovačka a pro klid duše třeba i monitor dechu. Dudlík záleží jen na vašem postoji, ale pro všechny případy se vyplatí alespoň jeden pro začátek zakoupit.

Přebalovací pult či podložka, jednorázové přebalovací podložky na cesty či k lékaři, pleny (jednorázové i látkové na otření či přikrytí), vlhčené ubrousky i krém proti opruzeninám budou několikrát denně využívané. Při koupání se ke všemu navíc přidá vanička s lehátkem (materiál lehátka záleží jen na vás), teploměr do vody, alespoň dvě osušky, žínka, dětské mýdlo a olejíček, hřebínek, vatové tyčinky do oušek a k zastřižení nehtů i nůžky s kulatým zakončením.

Pro jistotu mějte připraveno několik lahviček s různými typy saviček dle věku dítěte a sterilizátor lahví do mikrovlnné trouby. Časem se jistě hodí i speciální lžičky.

Transport
Výběr kočárku je kapitola sama pro sebe. Zvažte, zda budete s miminkem chodit na procházky po chodnících či v terénu. Nezapomeňte na autosedačku. V chladnějších měsících se jistě bude hodit fusak a teplejší deka. K mnoha kočárkům již výrobci sami dávají pláštěnku a síťku proti hmyzu, takže toto trápení vám odpadne.